Kakucsi chili farm

Kakucsi chili farm

Csírásztatás nélkül, inkubátor kamra

2020. február 16. - karolyia

Csíráztassak vagy senem? Ezen a kérdésen elég sokáig rugóztam. Úgy döntöttem, hogy nincs rá szükség. A természetben ritkán fordul elő, így ezt a lépést kihagytam. Biztos megköveznek sokan ezért, de majd meglátjuk, hogy mi lesz a vége a dolognak. Előnyben érzem magam annyival, hogy 2 nap alatt össze tudtam dobni egy fűtött, megvilágított, automatán öntözött, erősen hőszigetelt inkubátort a palántáknak. Természetesen ezt is bekötöttem az okosházba, így foglalkoznom se kell vele. Annyi, hogy naponta felemelem a tálcák tetjét, hogy friss levegőt kapjanak a magok.

img_20200213_161140.jpgEz a polc és a szigetelés. A polc ingyen volt, ugyanis múlt évben építettem át a konyhát, és ezzel együtt cseréltem a 1/2 colos vascsöveket szigetelt ötrétegűre. Előkaptam a flexet és a kis inverteres hegesztőmet, pár óra alatt kész is lettem vele. Amit venni kellett hozzá az 1 csomag 5cm-es hungarocell, 10m hőtükrös vastag tetőfólia (bubis berzió), 3 tábla 2cm-es hungarocell, ja meg 3db 2 oldalas tesa ragasztó (gagyit ne vagyen senki, mert szopás lesz vége!), vastag pénztárcások vehetnek 3M márkát is. Ami nem látszik, hogy a polcok maradék betonhálóból készültek. Erre jött a 2cm-es hunarocell, aminek az aljára ragasztottunk hőtükrös fóliát. A szigetelővázhoz az 5cm-es hungarocell táblákat a kétoldalúval ragasztottuk össze, belül megkapta az is a hőtükrös fóliát.

 


img_20200213_180721.jpgFűtés. Mint már említettem, nem csíráztatok, így gondoskodnunk kellett a viszonylag magas talajhőmérsékletről. Ezen is agyaltam, a végén arra jutottam, hogy infrafólia lesz a megoldás. Egy napig kerestem, de találtam kimondottan erre a célra kitalált mezőgazdasági fűtőfilmet. Természetesen magánemberkétől vettem ezt is. Érdekesség, hogy máshol nem is találtam. Illetve létezik akvárium vagy terráriumok alá, de az egyrészt csak 15W, másrészt baromi drága. Amit vettem, az 5m és 10.000HUF volt postával együtt. A bolti 4000-nél kezdődik. A mi rendszerünkben 60W/m ketyeg. Az ebédlőnk régi járólapjai puffertárlóként működik. A rendszer úgy működik, hogy átlag 12-15 perceket fűt, 1 óra és 2-17 perc között pedig a puffer-csempe adja a hőt. Az inkubátor kapott egy hőmérséklet/páratartalom szenzort, a fólia egy okosrelét és ez is az okosház rész lett.

 

img_20200215_134756.jpgÖntözés. Ebben irgalmatlanul nagy mákunk van. Múlt nyáron valamikor épp túrtunk a kecsói piacon és a párom szólt, hogy "ez nem kell? Gardena cucc!". Mondom, minek? Gardena kuka? Dehogy kell! De csak nézi. Megnézem hát én is. Nem kuka volt, hanem egy vadi új (vagyis inkább sose használt) Gardena szobai automata öntöző rendszer. Csekkoltam, minden cucca benne volt. El is hoztuk potom 2000 (igen, kettőezer!!) forintért. Amit amúgy pofátlan módon 3000-ről alkudtam le, dehát ezért piac. Alkudni kötelező! A rendszer 12V-os. Eredeti tápja naponta 1x kapcsolta be a szivattyút (ha jól emlékszem) 2 percre. Télen ez meghalt, amit nem is bánok, mert a gardena úgy gondolta, hogy a vezérléssel együtt a tápot egy nagy epoxitömbbe olvasztja, nehogy javítani lehessen. Így ezáltal állítási lehetőség sincs benne. Kapott egy tápot, a táp kapott egy okosrelét, mostmár ezt is a ház vezérli. Egyébként nagyon elmésen van kitalálva (tápon kívül) a motyó. A vízmennyiséget úgy lehet szabályozni, hogy van 3 osztótömb. Ezek 15-30 és 60ml/perc áteresztőképességgel bírnak. Tömbönként 12 kiállás van. A vékony csöveken látszik, hogy 10 tálca van az inkubátorban. A vastagabb cső megy a gardena "kukába" lévő szivattyúba. A szivattyúra egyszerre 3 osztótömb is köthető lenne, de másik két kiállása le van dugózva, mert az jelenleg nem kell. Tálcánként átlag 24 mag van ültetve. Azaz ~240 palánta lesz elméletileg.

A világítással kapcsolatban is kiolvastam a fél netet. Megnéztem minim 50 growing light tesztvideót, de semmire se jutottam. Egyik a fémhalogént isteníti, másik a fullspektrumú ledeket. Most ott tartok, hogy melegfényű 20W-os ledszalagok vannak és rendeltem uv ledszalagot is, ami majd a palántafázisban lesz hasznos.

img_20200215_134824.jpg

Jelenlegi álloptban így néznek a dolgok. A palántázó tálcát egyébként a lidl-ben vettük. Egy 4-es csomag 1200 forint volt. Egyrészt ez volt a legolcsóbb, másrészt nagyon jó a minőségük, lehet őket alulról öntözni. A rendszer minden nap enged 120ml vizet rá. Ez elméletileg elég, hogy 80-90% között maradjon stabilan a páratartalom. A hőmérésklet pedig 29-31 fok között mozog. Ami még hátravan, hogy egy szellőztető ventilátort is beépítsek, de arra még van pár napom, amíg a magoncok megjelennek.

 

 

u.i.: Jelenleg 4. napja vannak a magok inkubátorban. Elméletileg még 1-2 hét és megjelennek a csírák :)

A bejegyzés trackback címe:

https://kakuchili.blog.hu/api/trackback/id/tr5415476358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása